Implanty

Implanty stomatologiczne

implanty otwock

Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu, który jest umieszczony w szczęce po to, by utrzymać zastępczy ząb lub most. Implanty mogą być rozwiązaniem dla ludzi, którzy utracili ząb lub zęby, a jednocześnie mają dobrej jakości kości szczęki i żuchwy. Implanty dentystyczne są ściśle połączone z dziąsłem i kością szczęki. Dbaniem o zdrowy stan dziąseł zajmuje się periodontolog. Dentysta i periodontolog będą współpracować ze sobą, aby spełnić Twoje marzenia.

Czy jesteś kandydatem do implantów stomatologicznych?

Idealny kandydat do implantu to pacjent ogólnie zdrowy, dbający o higienę jamy ustnej. Wymagany jest dobry stan kości oraz dziąsła wolne od chorób przyzębia . Bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń higienicznych i terminów wizyt kontrolnych.

Na czym polega procedura wszczepienia implantu?

Pierwszy etap to przygotowanie pacjenta. W tym celu wykonuje się badanie tomograficzne dające trójwymiarowy obraz kości szczęk. Na jego podstawie implantolog ocenia możliwość wszczepienia implantów. Drugi etap to planowanie protez na implantach: dentysta w porozumieniu z technikiem planują rodzaje uzupełnień protetycznych. Trzeci etap to zabieg chirurgiczny polegający na wkręceniu implantu w kość. W znieczuleniu miejscowym (takim, jak do leczenia zęba ) implantolog nacina dziąsło i formuje specjalnym wiertłem miejsce na implant. Wykonuje kontrolne prześwietlenie i wkręca implant. Po kolejnym kontrolnym prześwietleniu zaszywa dziąsło. Cała procedura trwa około 45 minut i jest całkowicie bezbolesna.

Brak pojedynczego zęba: Jeśli brakuje jednego zęba, jeden implant i korona mogą go zastąpić.
Brak kilku zębów: Jeśli brakuje kilku zębów, mosty na implantach mogą je zastąpić.
Brak wszystkich zębów: Jeśli brakuje wszystkich zębów implanty mogą stanowić podparcie dla wyjmowanych protez zatrzaskowych lub dużego mostu, przykręconego na stałe.

Kluczem do sukcesu wszczepienia implantu jest ilość i jakość kości w miejscu gdzie implant ma być umieszczony. Szczęka górna po bokach jest tradycyjnie jednym z najtrudniejszych obszarów do umieszczenia implantów stomatologicznych z powodu niewystarczającej ilości kości i słabej jakości oraz niewielkiej odległości od zatoki szczękowej. Podniesienie dna zatoki szczękowej i odbudowa kości pomagają rozwiązać ten problem.

Czego mogę się spodziewać po implantach?

Jak wiadomo, własne zęby wymagają higieny jamy ustnej w domu i regularnych wizyt u dentysty. Implanty są jak własne zęby i będą wymagać tego samego rodzaju opieki. W celu utrzymania czystego i wolnego od kamienia implantu, szczotkowanie i nitkowanie zębów nadal obowiązują! Po leczeniu, Twój dentysta będzie ściśle współpracować z Tobą i Twoją higienistką, po to by opracować najlepszy plan opieki dla Ciebie. Okresowe wizyty kontrolne zostaną zaplanowane w celu monitorowania implantów i dziąseł, aby mieć pewność, że są zdrowe.

implant zębowy otwock

Czy implant może się nie przyjąć?

Implanty wykonane są z materiału neutralnego biologicznie. Nie może więc dojść do „odrzucenia” tak jak z przeszczepami. Może natomiast nie zrosnąć się z kością. W takiej sytuacji należy go usunąć i po pewnym czasie można wszczepić ponownie kolejny implant.

Czy o implanty należy dbać w szczególny sposób?

Najważniejsza jest okolica, gdzie implant łączy się z koroną. Należy utrzymać taki stan higieny, by nie doszło do zapalenia dziąsła, ponieważ stan zapalny może wnikać do kości wokół implantu osłabiającego umocowanie. Nie ma jednej recepty jak dbać o implanty. Metoda dobierana jest indywidualnie przez higienistkę.

Jakie są zalety implantów?

Implanty są najzdrowszą metodą uzupełniania brakujących zębów. Nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów jak w przypadku mostów, nie niszczą kości jak protezy ruchome, przenoszą siły żucia na kość jak własny ząb, są najbardziej trwałym i solidnym uzupełnieniem.

Podniesienie dna zatoki i odbudowa kości

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej pozwala na wszczepienie implantów w bocznych odcinkach szczęki, kiedy zęby były utracone dawno i zatoka szczękowa zajęła prawie całą kość szczęki.

Przy dużych zanikach wyrostka kostnego, kiedy jest za mało kości na wszczepienie implantu dokonuje się odbudowy kości przez przeszczep kości własnej pacjenta lub zabiegi sterowanej regeneracji kostnej tzw. augmentacji.

Top