Aparat ortodontyczny Clear Aligner

Clear Aligner – zalecenia, wady i zalety, koszty, przeciwskazania i skutki uboczne

aparat ortodontyczny

Clear Aligner – przeźroczysty aparat

Plastikowe, przezroczyste nakładki ortodontyczne Clear Aligner są w niektórych przypadkach dobrym zamiennikiem dla ruchomych i stałych aparatów ortodontycznych. Czas potrzebny do wyleczenia wady zgryzu jest zazwyczaj krótszy od standardowego leczenia.
W stałych aparatach to druty i zamki naciskają na zęby z odpowiednią siłą powodując zmianę ich położenia. W nakładkach Clear Aligner siły te wywierają różnej grubości plastikowe nakładki. Występują w trzech rozmiarach: soft – 0,5 mm, medium – 0,625 mm oraz hard – 0,75 mm.
Każdy etap leczenia to 3 komplety nakładek o zwiększającej się grubości.
Ich działanie wspomagane jest elastycznymi wyciągami i kompozytowymi Power Gripami przyklejanymi do zębów.
Innym rodzajem aparatu przezroczystego jest stały aparat estetyczny z zamkami plastikowymi lub szafirowymi.

Aparat ortodontyczny Clear Aligner – jakie są zalecenia, dla kogo?

Przezroczysty aparat typu Clear Aligner można zastosować kiedy uśmiech szpeci przerwa pomiędzy zębami czyli diastema lub zęby zachodzą na siebie dachówkowato. Z powodzeniem stosuje się Clear Aligner w leczeniu niektórych przypadków zgryzów otwartych, głębokich i krzyżowych.
Lekarze ortodonci twierdzą, że niewidoczny aparat ortodontyczny skutecznie leczy nawracające wady zgryzu i jest idealny do dokończenia leczenia aparatami stałymi.

Clear Aligner – ile etapów leczenia?

Czas leczenia aparatem Clear Aligner jest uzależniony od wady zgryzu oraz współpracy ze strony pacjenta. Przyjmuje się, że czas leczenia jest krótszy niż przy stosowaniu aparatów stałych.
Jeżeli nakładki Clear Aligner będą noszone ściśle z zaleceniami lekarza, to już na początku leczenia można określić przybliżony czas ich użytkowania. Każdą nakładkę na zęby używa się przez jeden tydzień po 20 godzin na dobę . Nakładki ściśle przylegają do zębów, nie spadają podczas snu, jest zatem całkowicie bezpieczna.
Po zakończonej kuracji stosuje się nakładki retencyjne, które podtrzymują wynik leczenia.

Przezroczysty aparat Clear Aligner – zalety i wady

Dla pacjentów największą zaletą nakładek Clear Aligner jest ich przeźroczystość. Przezroczysty aparat ortodontyczny zapewnia swobodę w kontaktach międzyludzkich, nie powoduje skrępowania, częstego u osób z aparatem stałym. Pacjenci podkreślają komfort użytkowania – aparaty te nie podrażnią błony śluzowej jamy ustnej.
Przezroczyste nakładki Clear Aligner powinny być wyjmowane z jamy ustnej na czas jedzenia ( jeżeli ortodonta nie zaleci inaczej). Oczyszczenie zębów po jedzeniu jest ułatwione, nie rozwija się próchnica.

Clear Aligner – koszt całkowity

Koszty leczenia ustalane są indywidualnie w trakcie planowania leczenia. Zazwyczaj są niższe niż leczenie stałymi aparatami.

Nakładki Clear Aligner – przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie dla wszystkich przezroczyste nakladki sa odpowiednie. Niewidoczny Clear Aligner przeznaczony jest dla pacjentów, którzy ukończyli 16 rok życia. Podczas użytkowania tego aparatu, jak przy każdej procedurze medycznej, mogą pojawić się powikłania. Przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych i zaleceń lekarza jest kluczowe dla powodzenia procesu leczenia.
Niewielki procent użytkowników Clear Aligner skarży się na ból w stawie skroniowo-żuchwowym lub zaburzenia wymowy czy podrażnienia śluzówki języka.

 

Top