W ostatnim okresie fluor budzi wiele kontrowersji. Lekarze dentyści w Dobrym Gabinecie są tego świadomi, dlatego odpowiedzialnie stosują preparaty fluorowe zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Profilaktyka fluorkowa jest wskazana u tych osób, które wykazują skłonność do choroby próchnicowej. Według badań tylko 3,9% dorosłych osób w Polsce jest wolnych od próchnicy. Oznacza to, że prawie wszyscy mieszkańcy naszego kraju borykają się z problemem choroby próchnicowej.
Ilość fluoru w preparatach stosowanych do profilaktyki profesjonalnej jest ustalona na poziomie bezpiecznym dla zdrowia. Tubka pasty do zębów o masie 130 g zawiera 143 mg fluoru. Dawka letalna dla dorosłego człowieka to od 32 do 64 mg fluoru na jeden kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba o wadze 70 kg musiałaby połknąć jednorazowo od 2240 mg do 4480 mg fluoru, tj. od 30 do 60 tubek pasty do zębów, aby sobie zaszkodzić.
Zabiegi fluoryzacji zębów można podzielić na 2 grupy: profilaktyczne i lecznicze.
Profilaktycznie preparaty fluoru stosuje się w:
Leczniczo preparaty fluoru stosuje się w:
Kwalifikacja pacjentów do zabiegów fluoryzacji odbywa się na podstawie oceny ryzyka próchnicy tj. prawdopodobieństwa pojawienia się nowych zmian próchnicowych i rozwoju początkowych, istniejących już ognisk próchnicy w krótkiej perspektywie czasowej (do pół roku).
W większości przypadków lakiery fluorowe stosujemy co 6 miesięcy, w sytuacjach nasilonej choroby próchnicowej możemy zalecać stosowanie lakierów fluorowych co 3 miesiące, a nawet co miesiąc.
Na zabieg fluoryzacji należy zgłosić się po posiłku.
Koszt fluoryzacji zębów w naszym gabinecie: cennik