Zapamiętaj:
Dieta ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia zębów. Nadmierna ilość cukrów i kwasów w diecie, doprowadza do dwóch najpowszechniej obecnie występujących chorób zębów: próchnicy i erozji. Układając swój jadłospis nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jaki jest skład produktów i jaki wpływ mają one na zdrowie zębów. W skład wielu produktów wchodzą cukry i kwasy.
Są one pożywką dla występujących w jamie ustnej bakterii. Bakterie te przetwarzają cukry na kwasy (w uproszczeniu). Kwas niszczy szkliwo zębów i przyczynia się do powstawania ubytków. Ubytek do którego wnikają bakterie to tzw. ubytek próchnicowy.
W przypadku spożywania produktów zawierających w/w kwasy narażamy swoje zęby na natychmiastowe rozpuszczanie szkliwa, bez udziału bakterii. Szczególnie groźne dla zębów są soki owocowe i napoje orzeźwiające. Jedząc pokarmy stałe (owoce, warzywa) musimy je dokładnie gryźć. Powoduje to wzmożone wydzielanie śliny. Ślina ma właściwości zobojętniające działanie kwasów, przez co szkliwo nie rozpuszcza się tak łatwo.Sok to roztwór wody, cukrów i kwasów (w uproszczeniu). Pijąc soki opłukujemy zęby kwaśnym roztworem, doprowadzając do rozmiękczania szkliwa. Ubytek powstający w zębie na skutek działania kwasów to erozja.
Ciekawostka: Aby wyprodukować 1 litr soku jabłkowego potrzeba około 20 jabłek. Jedno jabłko to około 100 kcal.
Aby powstała próchnica konieczne jest dostarczenie cukru bakteriom znajdującym się w jamie ustnej. Bakterie wydzielają kwasy, które niszczą szkliwo. Jedzenie słodyczy sprzyja więc powstaniu próchnicy. Istotne znaczenie ma także stan szkliwa. Spożywanie w dużych ilościach kwaśnych pokarmów i napojów osłabia szkliwo.
Osobom palącym wiele papierosów dziennie bardzo trudno jest utrzymać szkliwo bez czarnych osadów. Wskazane jest używanie szczoteczki sonicznej i odpowiednich past, jednak konieczne jest także piaskowanie i polerowanie zębów co kilka miesięcy. Bardzo istotne jest aby szkliwo było gładkie, co zapewniają pasty o niskiej ścieralności oraz dokładne polerowanie po skalingu i piaskowaniu.
Najczęściej przyczyną nadwrażliwości są odsłonięte szyki zębów.
Może to być efektem agresywnego szczotkowania, używania niewłaściwej szczoteczki do zębów i zbyt ściernej pasty.
Szyjki stają się także bolesne przy przeciążeniu zębów w zaburzeniach zwarcia, przy zgrzytaniu i w chorobach przyzębia.
Nadwrażliwości sprzyja picie w dużych ilościach kwaśnych soków i niektórych napojów gazowanych.
Teoretycznie ważny jest mistrz nie szczotka. Najlepiej, gdy rodzaj szczotki dobierany jest indywidualnie przez higienistkę. Należy uwzględnić stan zębów i przyzębia, skłonność do osadzania się kamienia, nawyki żywieniowe, ilość wypijanej kawy czy herbaty. W obu przypadkach ważne jest by szczotka była bardzo dobrej jakości.
Nieprzyjemny zapach z ust jest przykrą dolegliwością utrudniającą kontakty międzyludzkie. Przyczyny mogą być bardzo różne, zawsze jednak należy zacząć od wizyty u dentysty. Dopiero po wykluczeniu przyczyn stomatologicznych można udać się do gastrologa.