Choroba przyzębia (zwana fachowo periodontopatią) to zapalenie dziąseł i kości wokół zębów. Nieleczona prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Przebiega powoli, na początku może pozostawać przez pacjenta niezauważona. Często dopiero rozchwianie zębów skłania do wizyty u dentysty. Dlatego bardzo ważne są wizyty kontrolne. Wczesna diagnoza i wdrożenie leczenia prowadzi do całkowitego wyleczenia, ale zaawansowane procesy zapalne połączone z zanikiem kości wokół zębów są trudne do leczenia. Można zatrzymać destrukcję tkanek, ale wymaga to ogromnego wysiłku ze strony lekarza i pacjenta.
Bakterie są w każdej jamie ustnej, razem z resztkami jedzenia tworzą osad zwany płytką nazębną. Bakterie produkują toksyny drażniące dziąsła. Długotrwałe działanie toksyn bakteryjnych na dziąsła wywołuje zapalenie. Objawia się ono krwawieniem w czasie mycia zębów. Krew na szczoteczce do zębów to sygnał, że trzeba zasięgnąć porady fachowca.
Dentysta wykona zabieg oczyszczania zębów i przeprowadzi instruktaż higieny. Stosowanie się do zaleceń doprowadzi do ustąpienia krwawienia i zapalenia. Zlekceważenie pierwszych objawów doprowadzi do odkładania się kamienia nazębnego, który jest stwardniałą płytką nazębną. Kamień nazębny przyśpiesza procesy zapalne, powoduje zanik kości wokół zębów, jest przyczyną przykrego zapachu z ust.
Choroby przyzębia to choroby przewlekłe i tylko systematyczność i wytrwałość w leczeniu prowadzą do ich opanowania.
Główną przyczyną powstawania chorób przyzębia i próchnicy jest
płytka nazębna czyli osad nazębny. Płytka nazębna to miękki, gęsty, lepki osad składający się z resztek pokarmów i bakterii sklejonych składnikami śliny. Nie można go usunąć przez płukanie lub używanie irygatorów. Płytkę można skutecznie usunąć jedynie mechanicznie – szczoteczką do zębów, nitką lub wykałaczką. Płytka może ulec mineralizacji dzięki solom mineralnym zawartym w ślinie i zamienia się wówczas w twardy kamień nazębny.
Płytka nazębna + wapń i fosforany śliny = kamień nazębny
Kamień nazębny nie powstaje z powodu twardej wody! Tworzy się z nieusuwanej regularnie płytki nazębnej, to stwardniałe resztki jedzenia i bakterie, które niszczą dziąsła i powodują nieświeży oddech. Skuteczne leczenie chorób dziąseł i przyzębia jest możliwe pod warunkiem utrzymania idealnej higieny jamy ustnej. Współpraca między lekarzem, pacjentem i higienistką w celu stałego kontrolowania obecności płytki bakteryjnej na powierzchni zębów jest warunkiem powodzenia leczenia chorób przyzębia. najczęściej są bakterie znajdujące się w osadzie i kamieniu nazębnym. Leczenie zapaleń przyzębia to: skaling, polerowanie, piaskowanie, kiretaż, zabiegi chirurgiczne i odbudowa kości. Wszystkie te zabiegi są wykonywane w naszym gabinecie.