Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca w Dobry Gabinet Otwock

leczenie dzieci otwock pedodoncja

 

Dziecko u dentysty to dla wielu rodziców sytuacja problematyczna. W Dobrym Gabinecie pomagamy przezwyciężyć trudności związane z adaptacją do wizyt stomatologicznych.

W gabinetach stomatologicznych na Rycerskiej 12 dzieci są mile widziane. Czeka na nie kącik z zabawkami, przemiłe asystentki które zajmują się maluchami od chwili wejścia do gabinetu, fachowe lekarki mają dobre podejście do dzieci i sprawnie przeprowadzają zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej. A po wizycie, na dzielnych pacjentów czeka magiczne pudełko z nagrodami i kolorowe baloniki.

W trudnych przypadkach stosujemy sedację gazem rozweselającym. Sedacja to zabieg polegający na wdychaniu mieszaniny dwóch gazów: tlenu i podtlenku azotu. Odpowiednie proporcje obu gazów zapewniają wprowadzenie pacjenta w stan przyjemnego oszołomienia z jednoczesnym zachowaniem odruchów i możliwością wykonywania poleceń lekarza. Warunkiem przeprowadzenia sedacji jest WSPÓŁPRACA ZE STRONY PACJENTA. Przyjmuje się, że dziecko poniżej 4 roku życia nie jest w stanie wdychać gazu przez maskę założoną na nos, mając otwartą jednocześnie buzię.

Często jest to trudne dla dorosłych, dlatego przed sedacją należy zgłosić się na wizytę adaptacyjną i kupić maseczkę, która umożliwi ćwiczenia w domu, tak aby na wizytę zgłosić się z dzieckiem potrafiącym oddychać przez nos z jednocześnie otwartą buzią.

Bardzo często trafiają do nas dzieci, które mają za sobą nieskuteczne wizyty w innych gabinetach i wiele traumatycznych doświadczeń. Maluch przestraszony, zapłakany, mający za sobą wizyty „przemocowe” rzadko współpracuje. W takim przypadku sedacja jest trudna do przeprowadzenia lub wręcz niemożliwa.

Jeżeli do gabinetu wchodzi dziecko zapłakane, niespokojne, a towarzyszy mu zdenerwowany, pokrzykujący, a nierzadko szarpiący malucha opiekun – zabieg sedacji nie dojdzie do skutku! Często rodzice są zdziwieni, że to od ich postawy i pracy z dzieckiem od najwcześniejszych miesięcy zależy sukces wizyty stomatologicznej. Lekarz dentysta ( stomatolog dziecięcy, pedodonta ) nie ma szans w ciągu krótkiej wizyty odwrócić lata zaniedbań i narastających lęków.

W Dobrym Gabinecie na Rycerskiej polecamy wizyty adaptacyjne i profilaktyczne od 2 roku życia. W miarę możliwości prosimy o zabieranie dzieci na swoje wizyty, aby mogły zobaczyć, że tata i mama są pacjentami. Maluch nauczy się wtedy traktować pobyt w gabinecie stomatologicznym jako coś normalnego.

RODZICE! Najważniejsze, co możecie zrobić, to nie przekazywać swoich lęków dziecku. Nieświadomie stwarzana jest atmosfera niechęci przed wizytą u stomatologa. Zdarza się, że zupełnie nieświadomie, komentujemy negatywnie swoje wyjście do dentysty. Dziecko zapamięta te emocje i w „odpowiednim” momencie przypomni sobie, że coś może być nie tak, skoro mama nie była zadowolona z konieczność pójścia do dentysty.

W DOBRYM GABINECIE staramy się uświadamiać rodziców, w jaki sposób pracować z dzieckiem, aby wizyty były przyjemne dla wszystkich.

Top