Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków i postaw życiowych u dziecka. Niestety opiekunowie, często nieświadomie, zarażają swoimi emocjami maluchy. Wskazane jest, aby rodzice przychodzili ze swoimi pociechami na wizyty adaptacyjne. Powinno się to odbyć w drugim roku życia. Wizyta przebiega w formie zabawy, nie zawsze musi się odbyć na niej badanie jamy ustnej. Najważniejsze, aby maluch zapoznał się z gabinetem, personelem i poczuł się bezpieczny oraz zaciekawiony otoczeniem. Dobrym pomysłem jest zabieranie dziecka na swoje wizyty u stomatologa. Pociecha widząc dzielnego rodzica na fotelu dentystycznym uzna to za sytuację normalną i w przyszłości będzie świetnym, współpracującym pacjentem.
Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie. Można się nią zarazić! Chore zęby mleczne powodują ból i zarażają nowe zęby stałe. Dlatego badanie jamy ustnej dziecka powinno nastąpić wcześnie, zanim maluch zacznie zgłaszać jakiekolwiek dolegliwości. Pierwsza wizyta w gabinecie zwana jest przez nas „adaptacyjną”. W trakcie jej trwania mały pacjent ma okazję obejrzeć gabinet, zapoznać się z personelem, zobaczyć jak działa unit dentystyczny. Jeżeli już w czasie pierwszego spotkania uda się zdobyć zaufanie dziecka, zostanie przeprowadzone badanie jamy ustnej i ewentualnie lakierowanie zębów preparatem fluorowym. Na zakończenie każdy dzielny pacjent dostaje medal i nagrodę. Rodzicom udzielamy instrukcji odnośnie higieny i diety dziecka. Dzieci, które odbyły wizyty adaptacyjne i regularnie odwiedzają gabinet w celach kontrolnych są spokojne i ufne w czasie wizyt. Nawet jeśli nastąpi konieczność leczenia, przebiega ono bezproblemowo, po wykonaniu bezbolesnego znieczulenia miejscowego. Współpraca ze strony rodziców i spokojne, pozytywne nastawienie do wizyt u dentysty są nie do przecenienia. Jest to choroba zębów wywoływana przez bakterie, może doprowadzić do całkowitego rozpadu ich struktury. Powodem występowania próchnicy jest zła higiena, dużo słodyczy w diecie, zmniejszone wydzielanie śliny, wrodzone wady zębów.
Czytaj również informację na stronie Próchnica
Dzieci mające już zęby nie powinny być dokarmiane w nocy. Jeśli podawany przez butelkę pokarm jest słodzony, karmienie trwa długo, kiedy dziecko zasypia z butelką, w okolicach szyjek zębów przednich powstaje charakterystyczna próchnica. Leczenie polega na lapisowaniu zmian próchnicowych, co hamuje dalszy rozwój choroby.
Bądź konsekwentny!!!