Leczenie dzieci

Czy rodzic ma wpływ na postawę dziecka w gabinecie?

leczenie dzieci otwock

Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków i postaw życiowych u dziecka. Niestety opiekunowie, często nieświadomie, zarażają swoimi emocjami maluchy. Wskazane jest, aby rodzice przychodzili ze swoimi pociechami na wizyty adaptacyjne. Powinno się to odbyć w drugim roku życia. Wizyta przebiega w formie zabawy, nie zawsze musi się odbyć na niej badanie jamy ustnej. Najważniejsze, aby maluch zapoznał się z gabinetem, personelem i poczuł się bezpieczny oraz zaciekawiony otoczeniem. Dobrym pomysłem jest zabieranie dziecka na swoje wizyty u stomatologa. Pociecha widząc dzielnego rodzica na fotelu dentystycznym uzna to za sytuację normalną i w przyszłości będzie świetnym, współpracującym pacjentem.

Próchnica

leczenie próchnicy otwock

 

Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie. Można się nią zarazić! Chore zęby mleczne powodują ból i zarażają nowe zęby stałe. Dlatego badanie jamy ustnej dziecka powinno nastąpić wcześnie, zanim maluch zacznie zgłaszać jakiekolwiek dolegliwości. Pierwsza wizyta w gabinecie zwana jest przez nas „adaptacyjną”. W trakcie jej trwania mały pacjent ma okazję obejrzeć gabinet, zapoznać się z personelem, zobaczyć jak działa unit dentystyczny. Jeżeli już w czasie pierwszego spotkania uda się zdobyć zaufanie dziecka, zostanie przeprowadzone badanie jamy ustnej i ewentualnie lakierowanie zębów preparatem fluorowym. Na zakończenie każdy dzielny pacjent dostaje medal i nagrodę. Rodzicom udzielamy instrukcji odnośnie higieny i diety dziecka. Dzieci, które odbyły wizyty adaptacyjne i regularnie odwiedzają gabinet w celach kontrolnych są spokojne i ufne w czasie wizyt. Nawet jeśli nastąpi konieczność leczenia, przebiega ono bezproblemowo, po wykonaniu bezbolesnego znieczulenia miejscowego. Współpraca ze strony rodziców i spokojne, pozytywne nastawienie do wizyt u dentysty są nie do przecenienia. Jest to choroba zębów wywoływana przez bakterie, może doprowadzić do całkowitego rozpadu ich struktury. Powodem występowania próchnicy jest zła higiena, dużo słodyczy w diecie, zmniejszone wydzielanie śliny, wrodzone wady zębów.

Wskazania dla rodziców

Czytaj również informację na stronie Próchnica

Co to jest próchnica butelkowa?

próchnica butelkowa otwock

Dzieci mające już zęby nie powinny być dokarmiane w nocy. Jeśli podawany przez butelkę pokarm jest słodzony, karmienie trwa długo, kiedy dziecko zasypia z butelką, w okolicach szyjek zębów przednich powstaje charakterystyczna próchnica. Leczenie polega na lapisowaniu zmian próchnicowych, co hamuje dalszy rozwój choroby.

Próchnica butelkowa: Jak chronić zęby dziecka?

Bądź konsekwentny!!!

Top