Leczenie próchnicy

Co to jest próchnica?

Próchnica to choroba twardych tkanek zęba, wywoływana przez bakterie. Prowadzi do rozmiękczenia szkliwa i znajdującej się pod nim zębiny. Jest to choroba powszechnie występująca w naszym społeczeństwie. Średnią i głęboką próchnicę leczymy w tradycyjny, najbardziej przewidywalny sposób – usuwając zainfekowane tkanki zęba wiertłem i wypełniając powstały ubytek „plombą”. Powierzchowne zmiany próchnicowe próbujemy leczyć poprzez infiltrację (nasączenie) szkliwa specjalną żywicą (ICON DMG) lub utwardzenie preparatami fluoru.

Nieleczona próchnica prowadzi do zniszczenia zębów i konieczności ich usunięcia. Zbyt późno podjęte leczenie nie zawsze jest skuteczne! Pamiętaj! Próchnicą można się zarazić!

leczenie próchnicy otwock

 

Istnieją cztery typy próchnicy:

Jak leczy się próchnicę?

Początkowy etap próchnicy tzw. plama próchnicowa uważana jest za stan odwracalny. Podejmujemy próbę remineralizacji lub infiltracji zębiny specjalną żywicą JCON (DMG). Jeżeli zmiany są bardzo wczesne, nie przekraczają połowy grubości szkliwa, dają się wyleczyć. Infiltrację przeprowadzamy na gładkich powierzchniach zębów stałych.
Powierzchowną próchnicę zębów mlecznych impregnujemy – czyli spowalniamy jej rozwój przy pomocy azotanu srebra zwanego potocznie lapisem.
Jeżeli bakterie i kwasy zniszczą szkliwo, powstaje ubytek wymagający oczyszczenia mechanicznego i wypełnienia plombą. W trakcie oczyszczania usuwa się chorą tkankę zęba. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji mieszaniną podtlenku azotu i tlenu. 
Najskuteczniejszą metodą walki z próchnicą jest zapobieganie czyli profilaktyka.

6-stopniowy plan zapobiegania próchnicy polega na:

  1. szczotkowaniu zębów 3 razy dziennie po posiłkach(jednocześnie należy oczyścić szczoteczką język)
  2. codziennym stosowaniu nici dentystycznych
  3. używaniu płynu do płukania fluorem przez 30 sek., dwa razy dziennie
  4. ograniczeniu słodyczy, słodzonych i gazowanych napojów (cola, soki!), wód smakowych, napojów izotonicznych
  5. ograniczeniu przekąsek między posiłkami
  6. wizytach u dentysty co 6 miesięcy i profesjonalnej fluoryzacji

 

Top