Profilaktyka

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zęba,  przyzębia oraz chorobom jamy ustnej.

profilaktyka stomatologiczna otwock

 1. Okresowe badania kontrolne

  Badanie kontrolne jamy ustnej należy wykonywać regularnie co sześć miesięcy u dorosłych i co trzy miesiące u dzieci. Badanie ma na celu wykrycie nieprawidłowości w jamie ustnej, takich jak choroby przyzębia i błony śluzowej, choroby tkanek twardych zębów pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego. Badanie jamy ustnej u osób dorosłych zaliczane jest do profilaktyki nowotworowej (niektóre nowotwory np. białaczka dają pierwsze objawy w jamie ustnej).

 2. Fluoryzacja

  Zabieg polega na pokryciu oczyszczonych z osadu zębów preparatem o odpowiedniej leczniczej zawartości fluoru. Fluor z preparatu wnika do szkliwa, wzmacniając je i powodując, że staje się bardziej odporne na działanie kwasów. Fluoryzację stosuje się u dzieci od najmłodszych lat oraz u osób dorosłych. Dzieci mają zabiegi wykonywane co 3-6 miesięcy. Dorośli co 6 miesięcy. Fluoryzacja oprócz działanie przeciwpróchnicowego stosowana jest przy nadwrażliwości zębów. Fluor stosowany w naszym gabinecie przypadkach jest bezpieczny, nie daje skutków ubocznych. Stosujemy preparaty firmy Vivadent i Colgate.

 3. Gabinet higieny

  Dyplomowana higienistka stomatologiczna zajmuje się profilaktyką próchnicy i wykonuje profesjonalne zabiegi usuwania kamienia, piaskowania, polerowania, lakierowania, lakowania i lapisowania. Uczy jak prawidłow szczotkować zęby, pomaga dobrać odpowiednie preparaty i szczotki do higieny jamy ustnej. Motywuje pacjenta do bardziej efektywnej pracy. Prowadzi warsztaty nt. higieny i prawidłowego odżywiania dla dzieci i rodziców. Każda wizyta profilaktyczna kończy się przekazaniem pacjentowi pisemnych informacji o sposobach zapobiegania próchnicy.

   

 4. Instruktaż higieny jamy ustnej

  Uczymy pacjentów jak dbać o higienę jamy ustnej. Przedstawiamy najlepsze metody szczotkowania i nitkowania. Pomagamy dobrać preparaty i szczoteczki, aby pacjent mógł utrzymać idealny stan higieny jamy ustnej w warunkach domowych. U osób mających trudności z opanowaniem prawidłowej techniki szczotkowania rekomendujemy szczotki mechaniczne (elektryczne i soniczne) i wybarwianie płytki nazębnej specjalnym płynem.

 5. Nitkowanie

  Szczotkowanie zębów nawet najlepszą techniką i nowoczesną szczotką mechaniczną nie oczyszcza przestrzeni międzyzębowych. Około 40% powierzchni zębów pozostaje nieoczyszczonych z płytki nazębnej. Przestrzenie międzyzębowe można oczyścić nitką dentystyczną, wykałaczką lub szczoteczką międzyzębową. Uczymy jak efektywnie używać nitki i doradzamy jaki rodzaj akcesoriów będzie najlepszy w danym przypadku.

 6. Usuwanie złogów nazębnych (kamienia i osadu) czyli tzw. skaling

  Zabieg polega na ultradźwiękowym usuwaniu kamienia nad- i poddziąsłowego, polerowaniu powierzchni zębów i korzeni. W niektórych przypadkach konieczne jest wypiaskowanie osadu. Stosujemy skalery i piaskarki renomowanej firmy EMS. Zabieg kończymy pokryciem zębów lakierem fluorowym, który działa przeciwpróchnicowo i znosi nadwrażliwość pozabiegową. Regularne usuwanie złogów nazębnych i lakierowanie zębów, znacząco zmniejsza ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.

 7. Lakowanie

  Lak to specjalna żywica do uszczelniania bruzd w zębach trzonowych: mlecznych i stałych. Lak wypełnia bruzdy powodując ich spłycenie i tym samym ułatwia oczyszczanie zębów z resztek jedzenia. Zagłębienia na powierzchniach zębów zostają zamnknięte, dzięki czemu zmniejsza się ilość zalegających tam resztek pokarmów. Metoda jest bezpieczna, bezbolesna, daje bardzo dobre efekty (do 90% redukcji próchnicy). Zabieg trwa krótko i nie jest męczący dla dziecka. ABy sprawić zabieg bardziej atrakcyjnym, strosujemy kolorowe laki w zębach mlecznych.

 8. Lakowanie z wycięciem bruzd

  Zdarza się, ze dziecko zgłasza się na lakowanie zbyt późno i bruzda w świeżo wyrżniętym zębie zdążyła już ściemnieć. W takim przypadku usuwa się wiertłem ciemne szkliwo, a powstałą przestrzeń wypełnia lakiem. Zapamiętaj: Zęby należy lakować w ciągu trzech miesięcy od ukazania się w jamie ustnej.

 9. Porady żywieniowe

  Przekazujemy pacjentom informacje nt. produktów spożywczych, soków owocowych i warzywnych, wód ssmakowych i napojów gazowanych oraz ich wpływu na stan zdrowia zębów

Top