Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie chorobom zęba, przyzębia oraz chorobom jamy ustnej.
Badanie kontrolne jamy ustnej należy wykonywać regularnie co sześć miesięcy u dorosłych i co trzy miesiące u dzieci. Badanie ma na celu wykrycie nieprawidłowości w jamie ustnej, takich jak choroby przyzębia i błony śluzowej, choroby tkanek twardych zębów pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego. Badanie jamy ustnej u osób dorosłych zaliczane jest do profilaktyki nowotworowej (niektóre nowotwory np. białaczka dają pierwsze objawy w jamie ustnej).
Zabieg polega na pokryciu oczyszczonych z osadu zębów preparatem o odpowiedniej leczniczej zawartości fluoru. Fluor z preparatu wnika do szkliwa, wzmacniając je i powodując, że staje się bardziej odporne na działanie kwasów. Fluoryzację stosuje się u dzieci od najmłodszych lat oraz u osób dorosłych. Dzieci mają zabiegi wykonywane co 3-6 miesięcy. Dorośli co 6 miesięcy. Fluoryzacja oprócz działanie przeciwpróchnicowego stosowana jest przy nadwrażliwości zębów. Fluor stosowany w naszym gabinecie przypadkach jest bezpieczny, nie daje skutków ubocznych. Stosujemy preparaty firmy Vivadent i Colgate.
Dyplomowana higienistka stomatologiczna zajmuje się profilaktyką próchnicy i wykonuje profesjonalne zabiegi usuwania kamienia, piaskowania, polerowania, lakierowania, lakowania i lapisowania. Uczy jak prawidłow szczotkować zęby, pomaga dobrać odpowiednie preparaty i szczotki do higieny jamy ustnej. Motywuje pacjenta do bardziej efektywnej pracy. Prowadzi warsztaty nt. higieny i prawidłowego odżywiania dla dzieci i rodziców. Każda wizyta profilaktyczna kończy się przekazaniem pacjentowi pisemnych informacji o sposobach zapobiegania próchnicy.
Uczymy pacjentów jak dbać o higienę jamy ustnej. Przedstawiamy najlepsze metody szczotkowania i nitkowania. Pomagamy dobrać preparaty i szczoteczki, aby pacjent mógł utrzymać idealny stan higieny jamy ustnej w warunkach domowych. U osób mających trudności z opanowaniem prawidłowej techniki szczotkowania rekomendujemy szczotki mechaniczne (elektryczne i soniczne) i wybarwianie płytki nazębnej specjalnym płynem.
Szczotkowanie zębów nawet najlepszą techniką i nowoczesną szczotką mechaniczną nie oczyszcza przestrzeni międzyzębowych. Około 40% powierzchni zębów pozostaje nieoczyszczonych z płytki nazębnej. Przestrzenie międzyzębowe można oczyścić nitką dentystyczną, wykałaczką lub szczoteczką międzyzębową. Uczymy jak efektywnie używać nitki i doradzamy jaki rodzaj akcesoriów będzie najlepszy w danym przypadku.
Zabieg polega na ultradźwiękowym usuwaniu kamienia nad- i poddziąsłowego, polerowaniu powierzchni zębów i korzeni. W niektórych przypadkach konieczne jest wypiaskowanie osadu. Stosujemy skalery i piaskarki renomowanej firmy EMS. Zabieg kończymy pokryciem zębów lakierem fluorowym, który działa przeciwpróchnicowo i znosi nadwrażliwość pozabiegową. Regularne usuwanie złogów nazębnych i lakierowanie zębów, znacząco zmniejsza ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
Lak to specjalna żywica do uszczelniania bruzd w zębach trzonowych: mlecznych i stałych. Lak wypełnia bruzdy powodując ich spłycenie i tym samym ułatwia oczyszczanie zębów z resztek jedzenia. Zagłębienia na powierzchniach zębów zostają zamnknięte, dzięki czemu zmniejsza się ilość zalegających tam resztek pokarmów. Metoda jest bezpieczna, bezbolesna, daje bardzo dobre efekty (do 90% redukcji próchnicy). Zabieg trwa krótko i nie jest męczący dla dziecka. ABy sprawić zabieg bardziej atrakcyjnym, strosujemy kolorowe laki w zębach mlecznych.
Zdarza się, ze dziecko zgłasza się na lakowanie zbyt późno i bruzda w świeżo wyrżniętym zębie zdążyła już ściemnieć. W takim przypadku usuwa się wiertłem ciemne szkliwo, a powstałą przestrzeń wypełnia lakiem. Zapamiętaj: Zęby należy lakować w ciągu trzech miesięcy od ukazania się w jamie ustnej.
Przekazujemy pacjentom informacje nt. produktów spożywczych, soków owocowych i warzywnych, wód ssmakowych i napojów gazowanych oraz ich wpływu na stan zdrowia zębów