Jest to bardzo efektowny zabieg stomatologii estetycznej, mający na celu uzyskanie jaśniejszego koloru zębów (nawet o kilka tonów). Możliwy tylko u pacjentów z wyleczonymi zębami i bez stanów zapalnych w jamie ustnej. Istnieje kilka metod wybielania, dobierane są indywidualnie dla pacjenta.
Wybielanie domowe wymaga codziennej współpracy pacjenta. Na podstawie wycisków łuków zębowych pacjenta wykonanych przez lekarza, laboratorium wykonuje indywidualne szyny nazębne. Dzięki nim możliwa jest dokładna aplikacja preparatu wybielającego na zęby. Stomatolog na kolejnej wizycie dopasowuje szyny i dobiera preparat do wybielania. Po ok. 2 tygodniach stosowania nocnego, mamy wymarzoną biel uśmiechu.
Wybielanie jednoseansowe w gabinecie odbywa się w czasie jednej wizyty u stomatologa, jest szybkie, bezpieczne, zapewnia dyskrecję. Jest to najbardziej nowoczesna metoda wybielania.
Zęby leczone kanałowo często ciemnieją. Aby wybielić martwy ząb, do komory zęba zakładany jest preparat wybielający. Procedura jest powtarzana kilkakrotnie w odstępie kilku dni.
Warto pamiętać, że w nowoczesnej stomatologii metodą z wyboru jest jednak pokrycie martwego zęba koroną, a jeśli jest to ząb przedni, koroną pełno ceramiczną.