Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem zaburzeń zgryzu i powszechnie jest utożsamiana z poprawą wyglądu i uśmiechu ( „Hollywood smile”). Celem leczenia ortodontycznego jest poprawa estetyki – ustawienie symetrycznie i harmonijnie zębów oraz funkcji tzn. odgryzanie i rozdrabnianie pokarmu, poprawa wymowy. Leczenie ortodontyczne jest powszechnie stosowane, poprawia ustawienie zębów, zmniejsza ryzyko urazu, eliminuje przeciążenia zębów, które mogą doprowadzić do ich wcześniejszej utraty, a także poprawia żucie pokarmów i oczyszczanie zębów. Leczenie ortodontyczne w Dobrym Gabinecie – Stomatologia Otwock skierowane jest do dzieci i dorosłych pacjentów.
Dobry Gabinet Stomatologia Otwock współpracuje z lekarzem ortodontą , który stosuje nowoczesne i innowacyjne formy leczenia ortodontycznego oparte na doświadczeniu nauki oraz odpowiedzialności. Pacjent badany jest kompleksowo, a planowanie i leczenie odbywa się we współpracy z innymi specjalistami.
Większość wad zgryzu powstaje w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka. Są to zazwyczaj wady nabyte, a nieleczone stają się przyczyną wielu problemów w wieku późniejszym. Pierwszą kontrolę ortodontyczną należy przeprowadzić przed ukończeniem 7 roku życia. Podczas wizyty specjalista ortodonta zbada pacjenta i przeprowadzi wywiad z jego opiekunem. Po dokładnym badaniu ortodonta będzie mógł stwierdzić, czy dziecko kwalifikuje się do wczesnego leczenia ortodontycznego. Wskazaniem do takiego leczenia i może być często występujący u dzieci sposób oddychania przez usta, spowodowany przerostem trzeciego migdałka lub częstymi infekcjami nosa. Za sprawą wczesnego leczenia możliwe jest odpowiednie ukierunkowanie znajdujących się w fazie wzrostu zębów i kości twarzy. Leczenie ortodontyczne u dzieci pozwala przygotować miejsce dla zębów stałych. Leczenie umożliwia poprawę rysów twarzy, poprawę wymowy, przywraca naturalny sposób oddychania przez nos. Niektóre wady zgryzu wymagają wczesnej interwencji lekarza ortodonty, są również takie wady zębowo – zgryzowe, które można leczyć dopiero w wieku młodzieńczym, a zatem konsultacje ortodontyczne są niezbędnym elementem kompleksowej opieki stomatologicznej nad dzieckiem.
Młodzież zazwyczaj chętnie poddaje się leczeniu ortodontycznemu, ponieważ panuje obecnie moda na noszenie stałych aparatów ortodontycznych, a nieskazitelny uśmiech jest synonimem sukcesu. Z medycznego punktu widzenia wiek młodzieńczy to odpowiedni okres na rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, Obecnie noszenie aparatu ortodontycznego jest powszechnie akceptowane, a proste zęby to nie tylko estetyczny wygląd, lecz również ochrona przed próchnicą i chorobami dziąseł. Wdrożenie leczenia u młodzieży w okresie wzrostu kości szczęk, daje bardziej przewidywalne efekty niż u dorosłych oraz pozwala przypuszczać, że efekty leczenia będą trwałe.
Nie ma ograniczeń wiekowych dla leczenia ortodontycznego. Do ortodonty najczęściej trafiają dzieci w wieku 7-12 lat kierowane przez pediatrę, lekarza stomatologa, laryngologa lub logopedę. Leczenie ortodontyczne może być skutecznie przeprowadzone w każdym wieku. Osoby dorosłe zgłaszają się do ortodonty z powodu niezadowolenia z wyglądu swoich zębów w sytuacji występowania nieleczonej wcześniej wady zgryzu. Dorośli często są kierowani do ortodonty przez protetyka lub periodontologa, gdyż często nie ma możliwości wyleczenia pacjenta bez pomocy ortodonty. Lekarz ortodonta przeprowadza wówczas leczenie przygotowawcze przed planowanymi w przyszłości zabiegami implantologicznymi i protetycznymi.
Najpowszechniejszym powodem zgłaszania się dorosłych do gabinetu ortodontycznego jest potrzeba poprawy swojego uśmiechu i wyglądu. Odpowiednie położenie zębów sprawia, że rysy twarzy są harmonijne, pacjent zdobywa pewność siebie. Lekarz ortodonta doprowadza do stanu, kiedy czynność mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych jest zrównoważona.
Występuje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych i tylko dobry lekarz ortodonta jest w stanie stwierdzić, jaki aparat będzie działać w danym przypadku. Aparaty ortodontyczne mogą być przyklejone do zębów ( tzw. aparaty stałe) i wyjmowane (tzw. ruchome). Aparaty stałe to najszybszy i najskuteczniejszy sposób leczenia, stosowane są na zębach stałych. W niektórych przypadkach można stosować aparaty stałe w uzębieniu mieszanym. Aparaty stałe metalowe składają się z metalowych zamków oraz pierścieni, które są przyklejone do zębów za pomocą specjalnych żywic i cementów. Zamki służą do umocowania łuków o rozmaitej sprężystości. Łuk jest źródłem siły działającej na zęby przez cały czas leczenia. Aparaty stałe – kosmetyczne to potoczna nazwa kilku różnych rodzajów zamków wykonanych z materiałów innych niż metal, których kolor nie odbiega zbytnio od koloru zębów, dzięki temu są mniej widoczne. Takie zamki są doskonałą propozycją dla osób, którym zależy na estetyce, wybierane są przez aktywnych zawodowo dorosłych, którzy nie chcą zwracać uwagi otoczenia.
ORTODONTA w Dobrym Gabinecie Stomatologia Otwock zapewnia opiekę w zakresie: