Leczenie chorób dziąseł

Leczenie chorób dziąseł

leczenie chorób dziąseł otwock

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Są to choroby występujące w naszym społeczeństwie powszechnie, a brak leczenia skutkuje utratą zębów.

Co to jest przyzębie?

Przyzębie to tkanki otaczające ząb, utrzymujące go w zębodole. Do tkanek otaczających ząb należą: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Przyzębie dzieli się na brzeżne oraz okołowierzchołkowe.

Czy choroby przyzębia są groźne?

Choroby przyzębia należą do bardzo częstych, dotyczą prawie każdej osoby dorosłej. Najczęściej występują: zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Zapalenie dziąseł jest zazwyczaj skutkiem złej higieny i objawia się zaczerwieniem dziąseł i krwawienie podczas szczotkowania zębów. Szybie wdrożenie leczenia powoduje ustąpienie objawów bez śladu. Zapalenie przyzębia dotyczy dziąsła i głębiej leżących tkanek: ozębnej, kości wyrostka zębodołowego i jest stanem dużo poważniejszym. Brak leczenia na tym etapie skutkuje rozchwianiem zębów i może doprowadzić do ich utraty.

Co powoduje choroby przyzębia?

Najczęściej przyczyna jest bardzo prozaiczna – nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jak w innych dziedzinach medycyny, tak i w periodontologii profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą uniknięcia kłopotów. Aby uniknąć chorób periodontologicznych konieczne jest prawidłowe szczotkowanie zębów i odpowiednie nitkowanie przestrzeni między zębowych. Resztki pokarmu przyklejone do powierzchni zębów, protez i błon śluzowych są pożywieniem dla bakterii. Bakterie obecne w jamie ustnej wytwarzają enzymy i toksyny, powodując podrażnienie dziąseł i stan zapalny tkanek przyzębia.
Na przyzębie mają wpływ:

Leczenie periodontologiczne

W przypadku początkowego stadium choroby wystarczające są miejscowe zabiegi higienizacyjne i chirurgiczne.
W przypadkach zaawansowanej choroby leczenie jest bardziej skomplikowane, może wymagać konsultacji z innymi specjalistami.
Podstawą powodzenia leczenia jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej.

W Dobrym Gabinecie leceniem chorób dziąseł i przyzębia zajmuje się dr Anna Mieńko.

Top