Bardzo często lekarz dentysta słyszy pytanie:
Jestem w ciąży, czy mogę leczyć zęby?
Dobry Gabinet obejmuje troskliwą opieką przyszłe mamy. Przedstawiamy zasady, które powinna poznać każda kobieta planująca macierzyństwo. Kobiety starannie przygotowują się do ciąży i porodu, ale często zapominają, że zęby to część organizmu. Chora jama ustna jest źródłem infekcji bakteryjnych i może doprowadzić do przykrych niespodzianek w chwili wzmożonego obciążenia organizmu. Przed planowaną ciążą należy wykonać pełną diagnostykę radiologiczną – dysponujemy nowoczesnym, cyfrowym PANTOMOGRAMEM M-RAY i cyfrowym oprogramowaniem do punktowych zdjęć pojedynczych zębów RTG – RVG. Analiza pantomogramu pozwoli zaplanować leczenie. Koniecznie należy wyleczyć ubytki próchnicowe, pozbyć się problematycznych ósemek, przeprowadzić niezbędne leczenie kanałowe, zrobić skaling , wdrożyć profilaktykę przeciwpróchnicową . Zatrzymane ósemki często zaczynają boleć w okresie ciąży lub karmienia piersią. Leczenie stanu zapalnego wymaga niejednokrotnie podania silnych antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Ciąża jest przeciwwskazaniem do podawania niektórych leków – i zaczynają się problemy. Z dobrym przygotowaniem jamy ustnej niewiele może nas zaskoczyć i niezbędne będą jedynie wizyty profilaktyczne. Jeżeli nie uda się przeprowadzić sanacji jamy ustnej przed ciążą – nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić leczenie w trakcie jej trwania. Uważa się, że najlepszy moment na leczenie stomatologiczne to drugi trymestr ciąży. Jeżeli jednak pojawi się ból zęba, to niezależnie od okresu ciąży należy natychmiast przyjść do gabinetu. Próba przeczekania bólu skutkuje zazwyczaj bardziej skomplikowanym leczeniem w przyszłości.
ZNIECZULENIE – ciężarne powinny mieć leczone zęby w znieczuleniu. Dobry Gabinet stosuje znieczulenia bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
LECZENIE KANAŁOWE – ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego. Można wykonywać nawet prześwietlenia zębów ( stanowią o tym przepisy PRAWA ATOMOWEGO). Odwlekanie leczenia endodontycznego grozi rozprzestrzenieniem się stanu zapalnego na cały organizm.
KRWAWIĄCE DZIĄSŁA – syndrom różowej szczoteczki. W okresie ciąży ilość krwi w organizmie kobiety zwiększa się o 2 litry, przybywa naczyń krwionośnych. Śluzówki ulegają przekrwieniu i rozpulchnieniu, widoczne jest to szczególnie na dziąsłach, poziom hormonów też robi swoje. Najważniejsze to nie zaniechać zabiegów higienicznych i profilaktycznych, dokładne szczotkowanie, nitkowanie i masaż dziąseł zapobiegną poważnym stanom zapalnym.
DYPLOMOWANA HIGIENISTKA przeprowadzi instruktaż higieny i zaopiekuje się przyszłą mamą, aby stan dziąseł i zębów nie uległ pogorszeniu.
Usuwanie zębów w ciąży
Oczekiwanie na dziecko to nie jest czas, kiedy planuje się skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Jeżeli jednak zaistnieje sytuacja wymagająca interwencji chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego – nie należy zwlekać z decyzją. Usunięcie zęba w ciąży nie jest przeciwwskazane. Zdecydowanie gorsze jest zaniechanie ekstrakcji zęba. Stany zapalne wokół zębów wpływają na cały organizm, przewlekłe infekcje bakteryjne mogą wywołać przedwczesny poród lub obniżyć masę urodzeniową dziecka.
Wymioty ciężarnych
Jeżeli masz z tym problem, nie myj zębów bezpośrednio po incydencie. Wypłucz dokładnie jamę ustną roztworem SODY kuchennej ( łyżeczka na pół szklanki wody ). Wyszczotkować zęby można dopiero godzinę po wymiotach. Kwasy żołądkowe rozmiękczają szkliwo, może to doprowadzić do erozji – utraty szkliwa z powierzchni zębów.
Jaki jest jeden z największych mitów stomatologii?
Jedna ciąża kosztuje jeden ząb L. Nie istnieje nic takiego, jak „niewidzialne połączenie” między zębami matki a nienarodzonym dzieckiem. Utrata zębów po porodzie to efekt wieloletnich zaniedbań, braku odpowiedniej higieny, zła dieta, wymioty, brak regularnych wizyt kontrolnych i profilaktycznych. Kiedy mamy malucha przy piersi trudno się umówić na wizytę u dentysty. Dlatego warto wykorzystać czas oczekiwania na dziecko na zadbanie o zdrowy i piękny uśmiech. Idealnie, kiedy planując ciążę zadbamy o zdrowie całego organizmu i zaplanujemy leczenie zębów.
Pamiętaj – PRÓCHNICA ZĘBÓW TO BAKTERYJNA CHOROBA ZAKAŹNA, MOŻNA SIĘ NIĄ ZARAZIĆ.
MOŻESZ ZARAZIĆ SWOJE DZIECKO !